دانلود پاورپوینت جغرافیای سرخس 15 اسلاید ppt

صفحه اصلی آرشیو راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی تبلیغات تماس با ما

صفحه نخست  » علوم انسانی » جغرافیا  »  پاورپوینت جغرافیای سرخس ۱۵ اسلاید

دانلود پاورپوینت جغرافیای سرخس ۱۵ اسلاید ppt

عنوان : جغرافیای سرخس« تنظیم شرایط محیطی »
جغرافیای طبیعی سرخس
موقعیت جغرافیایی
شهرستان سرخس در منتهی الیه شمال شرق استان خراسان رضوی با وسعتی حدود ۲/۵۴۴۷ کیلومترمربع در فاصله ۱۸۵ کیلومتری از شهر مشهد واقع شده است. این شهرستان از شمال و شرق با کشور ترکمنستان، از غرب با شهرستان مشهد و از جنوب با شهرستان تربت جام و فریمان هم مرز می باشد. این شهرستان در عرض جغرافیایی ۳۶ درجه تا ۳۶ درجه و ۴۰ دقیقه و طول جغرافیایی ۶۰ درجه و ۳۰ دقیقه تا ۶۱ درجه و ۱۵ دقیقه قرار گرفته است.

۲- توپوگرافی
حدود طبیعی منطقه سرخس در جنوب رودخانه کشف رود، در شرق رودخانه تجن، در غرب و جنوب غربی ارتفاعات کپه داغ می باشد. شهر سرخس در دشتی به همین نام که شیب عمومی آن از جنوب به طرف شمال و از غرب به شرق تمایل دارد، واقع شده است. در فاصله ۴۰ کیلومتری از مرکز سرخس در جنوب و غرب ارتفاعاتی به نامهای گرزمه، شورلق و چاله زرد قرار گرفته و پس از آنها ارتفاعات مزدوران که امتداد رشته کوههای هزار مسجد بوده و پاره ای از قلل آن بالغ بر ۳۲۰۰ متر ارتفاع دارد، مشاهده می شود. هرچه از داخل دشت سرخس به سمت شمال پیش برویم به نقاط کم ارتفاع می رسیم. علاوه بر این در این منطقه و مناطق مجاور بعضی از آبادیهای آن تپه های خاکی زیادی به چشم می خورد که ارتفاع آن به حدود ۳۰ تا ۵۰ متر می رسد.

۳- زمین شناسی
ایران از نظر موقعیت زمین شناسی و جغرافیایی، فلات چین خورده ای است که بین سپر عربستان در جنوب و فلات روسیه در شمال قرار گرفته است. وضع پیچیده ساختمانی-رسوبی فعلی ایران معرف این واقعیت است که بخش های مختلف کشور ما در طول زمان ویژگی های زمین شناسی متفاوتی نسبت به هم پیدا کرده و از یکدیگر متمایز شده اند. منطقه سرخس جزئی از حوضه رسوبی کپه داغ است. زون کپه داغ به صورت باریکه طویلی در شمال خراسان و ادامه بخش شمالی آن در ترکمنستان قرار دارد. حد جنوبی کپه داغ به بینالود محدود می شود و حد شمالی آن گسل عشق آباد-ترکمنستان است. این زون پس از کوهزایی سیمیرین پیشین یعنی هنگامی که ظاهراً تصادم و برخورد بین ایران و توران خاتمه یافته، بصورت حوضه رسوبی درآمده است. از نظر زمین شناسی تفاوت آشکاری بین حوضه رسوبی کپه داغ و البرز مشاهده می شود. یکی از دلایلی که موجب تفاوت حوضه کپه داغ از البرز گردیده است. بالا آمدگی های قدیمی جنوب دریاچه خزر، مربوط به پرکا مبرین است. از نظر حوضه رسوبی ، کپه داغ وضع تقریبا مشابهی با حوضه رسوبی زاگرس دارد. همچنین چین خوردگی های این ناحیه که از چین های نامتقارن می باشد شباهت زیادی به زاگرس داشته و مانند آن از آخرین حرکات کوهزایی آلپ نتیجه شده است. روند کلی چین ها شمال غربی-جنوب شرقی است.سن طبقات رسوبی این ناحیه ژوراسیک تحتانی تا کواترنر بوده است و ضخامت آنها بالغ بر ۵۰۰۰ متر می باشد. ناحیه فوق به دلیل داشتن شرایط مساعد جهت تشکیل و تجمع مواد هیدرو کربری از اهمیت خاصی برخوردار است. گاز موجود در این ناحیه درون طبقات رسوبی ژوراسیک فوقانی و کرتاسه تحتانی در تاقدیس خانگیران تجمع حاصل نموده است. به طور کلی در این ناحیه پانزده سازند قابل تشخیص بوده که به ترتیب از قدیم به جدید به این شرح می باشد:


قیمت : 3000 تومان
[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]
تبلیغات