دانلود پایان نامه خنک کن های گریت کولر کلینکر در صنعت سیمان

صفحه اصلی آرشیو راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی تبلیغات تماس با ما

صفحه نخست  » فنی و مهندسی  »  پایان نامه خنک کن های گریت کولر کلینکر در صنعت سیمان

دانلود پایان نامه خنک کن های گریت کولر کلینکر در صنعت سیمان
سیمان مواد چسبنده ای است که قابلیت چسباندن ذرات به یکدیگر و بوجود اوردن جسم یک پارچه از ذرات متشکله را دارد . سیمانها دارای ریشه اهکی هستند بعبارتی ماده اصلی این سیمانها سنگ اهک میباشد که با اکسیدهای دیگر نظیر اکسید الومینیم, اکسید سیلیسیم, اکسید اهن , اکسید منیزیم و اکسیدهای قلیایی که میل ترکیب با اب داشته و در مجاورت هوا و در زیر اب به مرور سخت میگردد و دارای مقاومت می شود .

اولین بنای ساخته شده با سیمان بنای پارلمان انگلستان است . که در فاصله سالهای ( ۱۸۵۲-۱۸۴۰) احداث گردیده است . پس از ملاحضه خواص شگفت انگیز این پدیده جدید تقاضا برای مصرف سیمان بالا رفت و در نتیجه از جنبه کیفی و کمی به انچنان رشدی رسید که به عنوان یک صنعت معتبر و گسترده درامد .ورود سیمان به ایران توسط بیگانگان در ساخت بناهایی مانند کلیساها , سفارتخانه ها و تاسیسات بندری بوده است .
با شروع قرن چهاردهم (ه- ش) سرعت گسترش کارهای زیر بنایی انچنان بود که کمیت و کیفیت محصولات سنتی – ساختمانی جوابگوی نیازها نبود خصوصا با فکر احداث راه اهن دولتی ضرورت کاربرد سیمان جهت ساختمان پلها و تونلها و ایستگاهها محسوس تر گردید .

سیمان کالایی ارزان و سنگین می باشد و مصرف ان وقتی به صرفه است که محل تولید و مصرف تا حد امکان به هم نزدیک باشد در ابتدای ساخت تاسیسات راه اهن مقدار قابل توجهی سیمان از خارج واردگردید ولی بعد از مدتی تصمیم گرفته شد یک کارخانه سیمان با توجه به تحقیقات و مطالعات اولیه زمین شناسی در هفت کیلومتری جنوب تهران در نزدیکی کوه بی بی شهر بانو احداث گردد و در سالهای بعد با توجه به اینکه مردم از این محصو ل استقبال می کردند کارخانه های با ظرفیت چند برابر کارخانه اول که معادل صد تن در روز بود احداث گردید و هم اکنون نیز در سال چندین کارخانه با ظرفیت های حدود چهار هزار تن در روز راه اندازی می شود .

ساخت سیمان به چهار روش صورت می گیرد . که این روشها عبارتند از :
۱- روش تر
۲ – روش نیمه تر
۳- روش نیمه خشک
۴- روش خشک
سه روش اول بدلیل مصرف اب فراوان و مصرف انرژی و سوخت زیاد و همچنین تولید گازهای گلخانه ای در کشورهای صنعتی کاملا منسوخ شده و در کشور ما به تدریج بر چیده می شود . در این روشها مواد خرد شده به همراه اب در اسیابها ساییده شده و مواد حاصل به صورت دوغاب یا خمیری شکل در روشهای نیمه خشک وارد کوره های دوار جهت پخت می شوند. به واسطه پخت مواد همراه اب نیاز میباشد که طول کوره ها بسیار بلند وسوخت مورد نیاز زیاد و حجم مواد ورودی کم باشد.

این کوره ها با ظرفیت های از ۱۰۰ تا ۶۰۰ تن می باشند که به عنوان مثال یک واحد ۶۰۰تنی کوره ای به طول ۱۶۰ نیاز دارد در حالی که در سیستمهای نوین خشک جهت تولید ۴۰۰۰ تن به کوره هایی کمتر از ۶۰ متر نیاز است .

استخراج مواد اولیه
معادن مواد اولیه سیمان خصوصا سنگ اهک – خاک رس – مارل – سنگ گچ و امثا ل ان بصورت معادن رو باز می باشد . در استخراج موادی نظیر سنگ اهک , سنگ اهن و سنگ گچ نیاز به چال زنی و انجام انفجار به وسیله دینامیت می باشد برای این منظور پس از خاک برداری و رو برداری و جداکردن باطله ها اقدام به چا ل زدن با دستگاههای پنوماتیک نظیر دریل واگن یا چکش بادی می شود . چالهای چکش دستی به عمق ۱تا ۳ متر و چالهای دریل واگن به عمق ۳ تا۱۵ متر میباشد . قطر چالها بستگی به قطر مته مورد استفاده داردو معمولا از ۳ تا ۱۲سانتی متر می باشد پس از اماده شدن چالها انها را توسط مواد ناریه نظیر نیترات امونیم ودینامیت پر نموده و با چاشنی گذاری و سری کردن چاشنی ها اقدام به و اتشباری و انفجار می شود .

پس از اتشباری با استفاده از وسایلی نظیر بولد وزر اقدام به جا بجایی وذخیره سازی مواد استخراج شده و پاک کردن سکوی کار برای چال زدن بعدی می شود .مواد اولیه نظیر خاک رس و مارل نیاز به چال زنی و انفجار ندارد و صرفا از بولد وزر یا دستگاههای مشابه جهت دپو کردن مواد استفاده می شود .بارگیری مواد اولیه سیمان به وسیله لودر یا بیل مکانیکی صورت می گیرد و حمل ان به وسیله کامیون های مخصوص صورت می گیرد این کامیونها در حدود ۱۰۰تن سنگ را حمل میکنند .

فهرست مطالب
مقدمه ای برشناخت سیمان ۳
انواع سیمان ۲۴
انواع خنک کن کلینکر ۲۵
خنک کن دوار ۲۷
خنک کن سیاره ای ۲۹
خنک کن گریت ۳۱
خنک کن گریت طراحی جدید ۳۷
طرح تعویض خنک کن سیاره ای با طرح پاندولی گریت ۵۹
نقشه های مربوط به صفحات ۸۵


قیمت : 9000 تومان
[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]
تبلیغات