دانلود پروپوزال عوامل موثربر پذیرش بیمه محصولات کشاورزی

صفحه اصلی آرشیو راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی تبلیغات تماس با ما

صفحه نخست  » فنی و مهندسی  »  پروپوزال عوامل موثربر پذیرش بیمه محصولات کشاورزی در استان قزوین

Agricultural insurance proposal

دانلود پروپوزال عوامل موثربر پذیرش بیمه محصولات کشاورزی در استان قزوین

رشته تحصیلی: مدیریت کشاورزی
مقطع: کارشناسی ارشد

بیان مسأله:
کشاورزی در اقتصاد روستایی ایران از اهمیت زیادی برخوردار است و سهم آن در معیشت روستاییان به خصوص کشاورزان خرده پا که اغلب منبع درآمد دیگری ندارند بسیار حائز اهمیت است و بخش کشاورزی در اقتصاد کشورهای در حال توسعه به ویژه ایران، به سبب در بر گرفتن فعالیت جمع کثیری از جمعیت، جایگاه ویژه ای دارد (۱۹۸۸ Ahsan )
در بخش کشاورزی علاوه بر تولید تفاوتهایی با سایر زمینه های تولیدی و تجاری دارد که مهمترین آنها اتکاء زیاد فعالیت های این بخش به طبیعت و مواجه شدن با طیف وسیعی از خطرات و حوادث طبیعی مانند سیل و تگرگ، طوفان ، سرما و گرما آفات و امراض نباتی می باشد که فعالیت در این بخش را به فعالیتی پرخطر و توام با ریسک تبدیل کرده است. (۱۹۹۲ Anderson)

با توجه به شرایط طبیعی و اقتصادی ایران، تولید کشاورزی یکی از پرمخاطره ترین فعالیت های اقتصادی است و از آنجا که بخش مهمی از تولید کنندگان کشاورزی کشور، یعنی کشاورزان متوسط و میانه حال، توان مالی محدود دارند و همه دارایی شان را در هر دوره بهره برداری در فرآیند تولید به کار می گیرند، گاه حتی کمترین خسارت ممکن است آنها را از هستی ساقط و زندگی فلاکت باری را بر آنها تحمیل کند.
نتایج مطالعات انجام یافته در زمینه پذیرش نوآوری ها، ایده ها و افکار نوین در جوامع، خصوصاً جوامع روستایی نشان می دهد که عوامل متعددی در فرآیند تصمیم افراد برای پذیرش و یا عدم پذیرش ایده های جدید نقش دارند. بیمه هم به عنوان یک تکنولوژی جدید و صنعتی نوپا از این قاعده مستثنی نیست. زراعت گندم برای اولین بار و به طور آزمایشی در سال ۱۳۶۸ تحت پوشش بیمه قرار گرفت، اما با وجود این قدمت چندین ساله و نقش مهم بیمه در تضمین سرمایه و درآمد تولید کنندگان ، پذیرش آن مانند سایر تکنولوژی های نوین با مشکلات و موانعی رو به رو است. با توجه به نگرش جامعه روستایی نسبت به بیمه و بیمه گذاری و نیز به دلیل سنتها، هنجارها و ارزش های حاکم بر جامعه کشاورزان ، مشارکت محدودی در طرح های بیمه دارند از طرف دیگر درجه موفقیت و کارآیی سیاست بیمه محصولات کشاورزی آشکارا به میزان تقاضا و پذیرش بیمه از سوی کشاورزان و مشارکت همگانی آنها در طرحهای بیمه ای بستگی دارد، لذا انجام بررسیهای تحلیلی به منظور تعیین عوامل گوناگون فردی، اقتصادی، اجتماعی ، فنی و تاثیر گذار بر فرآیند تصمیم گیری کشاورزان از اهمیت خاصی برای نظام برنامه ریزی و سیاست گذاری بخش کشاورزی برخوردار است، تا بر مبنای آن الگویی برای ارزیابی نتایج علمی طرح و اتخاذ راهکارهای مناسب برای رفع کاستی ها و افزایش کارایی بیمه در بخش کشاورزی فراهم گردد. (راستگو، ۱۳۸۲ )

با توجه به جایگاه مهم کشاورزی به عنوان عمده ترین عامل تولید ماده غذایی بسیاری از کشورهای جهان و از طرفی آسیب هایی که بر اثر خشکسالی ، سیل، تگرگ و آفات نباتی که در کمین این محصولات قرار دارد ، توجه به عواملی که افت بازدهی این محصولات در مزارع زارعان می شود، حقیقتی انکارناپذیر است . بنابراین به علت ماهیت غیرقابل پیش بینی حوادث طبیعی در بخش کشاورزی توجه به کاهش این عوارض با استفاده از برنامه های حمایتی منسجم و مدیریت ریسک وجلوگیری از خسارت احتمالی با این محصولات امری ضروری تلقی می گردد. (جمشیدی” ، ۱۳۸۰ )

مسئله اساسی که در حال حاضر وجود دارد این است که عوامل پیش برنده و بازدارنده پذیرش بیمه محصولات کشاورزی در استان قزوین برای دست اندرکاران و مسوولان استان مشخص نمی باشد و مطالعه حاضر تلاشی در این راستا و در جهت شناسایی عوامل موثر بر پذیرش بیمه محصولات کشاورزی و تحلیل موانع و مشکلات موجود در این زمینه در سطح استان قزوین می باشد.

عنوان تحقیق به فارسی:
عوامل موثربر پذیرش بیمه محصولات کشاورزی در استان قزوین

عنوان تحقیق به  انگلیسی:
Shrdying the factors influencing the adoption
of insurance for agricultural products case


قیمت : 30000 تومان
[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]
برچسب : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
تبلیغات